Zespół ds realizacji świadczeń i pomocy instytucjonalnej
Zespół ds. Realizacji Świadczeń i Pomocy Instytucjonalnej pokój 469 tel. 63 243 03 08
Kierownik - Kinga Stępińska kinga.stepinska@pcpr.konin.pl
Starszy pracownik socjalny - Karolina Turkiewicz karolina.turkiewicz@pcpr.konin.pl
Referent - Monika Przybyłowicz-Jackowska monika.jackowska@pcpr.konin.pl
Zadania Zespołu ds. Realizacji Świadczeń i Pomocy Instytucjonalnej
- Sporządzanie umów dotyczących:
- pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, rodzinnego domu dziecka,
- zatrudniania osób do pomocy przy sprawowaniu opieki nad dziećmi i przy pracach gospodarskich,
- pełnienia funkcji rodziny pomocowej.
- Prowadzenie dokumentacji rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka oraz pełnoletnich wychowanków rodzin zastępczych.
- Przyznawanie świadczeń pieniężnych, dodatków i dofinansowań na dzieci przebywające w rodzinnych formach pieczy zastępczej oraz dla pełnoletnich wychowanków pieczy zastępczej.
- Wydawanie decyzji administracyjnych w sprawie odpłatności rodziców lub osób dysponujących dochodem dziecka za pobyt dzieci w pieczy zastępczej, umarzania w całości lub części łącznie z odsetkami, odraczania terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstąpienia od ustalenia opłaty.
- Wydawanie decyzji administracyjnych zmieniających oraz zobowiązujących do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń.
- Ustalanie sytuacji osobistej, dochodowej i majątkowej pełnoletnich wychowanków niezbędnej do przyznania świadczenia.
- Przeprowadzanie wywiadów środowiskowych celem ustalenia uprawnień do świadczeń dla usamodzielnianych, którym pomoc przyznana była na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej.
- Prowadzenie postępowań w sprawie ustalenia sytuacji bytowo-finansowej osób zobowiązanych do odpłatności za pobyt dziecka w pieczy zastępczej oraz wytaczanie powództwa o zasądzenie świadczeń alimentacyjnych od rodziców biologicznych.
- Prowadzenie dokumentacji dotyczącej kosztów pobytu dzieci z powiatu konińskiego umieszczonych w pieczy zastępczej na terenie innych powiatów oraz sporządzanie zestawień finansowych dotyczących dzieci z innych powiatów umieszczonych w rodzinach zastępczych na terenie powiatu konińskiego.
- Sporządzanie sprawozdań rzeczowo-finansowych z zakresu wspierania i systemu pieczy zastępczej oraz sprawozdawczość przy użyciu systemów teleinformatycznych.
Zadania realizowane są zgodnie z:
- ustawą z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (tekst jednolity - Dz. U. z 2013r., poz. 182 ze zm.)
- ustawą z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (tekst jednolity – Dz. U. z 2013 r., poz. 135 ze zm.)
- Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 lipca 2012 roku w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. z 2012 r., poz. 823)
- Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 03 sierpnia 2012 roku w sprawie udzielania pomocy na usamodzielnienie, kontynuowanie nauki oraz zagospodarowanie (Dz. U. z 2012 r., poz. 954)
- Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 08 czerwca 2012 roku w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego (Dz. U. z 2012 r., poz. 712)
- Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 grudnia 2011 roku w sprawie instytucjonalnej pieczy zastępczej (Dz. U. z 2011 r., Nr 292, poz. 1720)
- Uchwałą nr XV/103/2012 Rady Powiatu Konińskiego z dnia 16 lutego 2012 roku w sprawie szczegółowych warunków umarzania w całości lub części, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstąpienia od ustalania opłaty za pobyt dziecka w rodzinie zastępczej spokrewnionej, rodzinie zastępczej niezawodowej, rodzinie zastępczej zawodowej, rodzinnym domu dziecka
- Uchwałą nr XV/104/2012 Rady Powiatu Konińskiego z dnia 16 lutego 2012 roku w sprawie szczegółowych warunków umarzania w całości lub części, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstąpienia od ustalania opłaty za pobyt dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej i interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym